Linux Professional Institute

Відкрий силу Open Source

Блог

Інтернатура в Академії

9 грудня 2014 р. 06:52:26 | Коментарі

Нещодавно, наша Академія анонсувала набір на безкоштовну програму стажування. Сама програма передбачає навчання за рахунок Академії LPI, одразу, після проходження сертифікації, найбільш успішним претендентам буде запропонована посада інструктора по викладанню курсів Linux. Ми очікували, що буде багато бажаючих, і не помилились. За перший тиждень претендентів на програму стажування набралось аж 10 чоловік. Реєстрацію було закрито раніше запланованого, бо в нас вже було достатньо кандидатів. Наступний етап відбору - інтерв'ю, що проводив СОО Академії — Владислав Бєлогородський. У кожного учасника була можливість проявити себе та свої знання, і підтвердити бажання бути інструктором. По завершенні співбесід, на стажування запросили двох щасливчиків - Євгена Полюховича та Андріяша Олександра. Вони виявились найбільш підготовленими з технічної точки зору, вже мали невеликий досвід в адмініструванні систем, та мали навички публічного виступу, що доволі важливо для роботи інстуктора.

Взагалі, робота інструктора, не тільки в Академії, а й взагалі, передбачає тісну роботу з аудиторією, вміння і бажання навчатись та вчити. Інструктору просто необхідно бути харизматичним та не боятись публіки. Тож, сподіваємось, скоро до нашої команди приєднаються ще двоє інструкторів, що стануть частиною нашої молодої команди. Дуже скоро, ми сподіваємось розширити спектр послуг, а саме, почати викладати курс LPIC-2, що є дуже бажаним, судячи з заявок, що нам постійно надходять.

Ми - молода команда, і в нас амбіційні цілі. Зараз в нас працюють два викладача — Дмитро Шевчук та Дзіковський Іван. Це доволі досвідчені інструктори, що випустили вже не одну групу. Заняття проходять 3 рази на тиждень з 6 до 8, є і практика і лекція. Нова аудиторія, сучасне обладнання, а для забезпечення найбільш ефективного процесу навчання викладачі працюють в парі.

Академія LPI була заснована в грудні 2012 року на базі НТУУ «КПІ», і хоч це не багато часу, ми випустили вже не одну групу досвідчених Linux-спеціалістів, і це тільки початок!

Невеличке інтерв'ю з нашими учнями Євгеном Полюховичем та Олександром Андріяшем.

Звідки ви дізнались про стажування?

Євген: “Я був учасником групи ВК, і побачив в новинах анонс, зареєструвався — і от я тут!”

Олександр: “ Я побачив статтю на ДОУ про набір, і хоч раніше не чув про Академію — вирішив спробувати. Я дуже радий, що саме мені вдалось пройти відбір, адже я вже маю деякі знання, і робота інструктора мене дуже цікавить, тому що я люблю спілкуватись з людьми, а ще більше, ділитись досвідом. Це чудово.”

Як ви оцінюєте якість викладання матеріалу?

Євген: “Не дивлячись на юний вік інструкторів — вони дуже досвідчені та цікаво розповідають. Не маю нічого проти.” Олександр : “Мені все подобається, інструктори молоді хлопці — з ними легко та приємно спілкуватись.” Чому вирішили стати інструктором? Адже добре знати матеріал це одне, а от навчити когось — зовсім інше? Євген: “Я особливо про це не замислювався, просто мені подобається розбиратись в новому, вчитись чомусь, ну і на додаток вчити когось — це круто!”

Олександр: “Важко сказати. Я в подальшому планую бути Linux- адміністратором, а досвід викладання — він не буде зайвим. Тим більше, що LPI пропонує безкоштовне навчання.”

Ким ви себе бачите через 3 роки?

Євген: “Мабуть буду адмінити, і паралельно викладати. Якщо я зможу знайти контакт з аудиторією, і мені це буде цікаво тоді.”

Олександр: “Важко сказати. Побачимо :)”

Що ви будете робити, аби зацікавити аудиторію?

Євген: “точно не показувати циркові трюки:) просто буду старатись цікаво розповідати матеріал. Це найкращий спосіб привернути увагу.”

Олександр: “Для розрядки можна розказати пару анекдотів. Адже сміх не тільки продовжує життя, а й “чіпляє увагу”. Постараюсь бути не нудним, і триматись на рівні вже досвідчених інструкторів з LPI.”

На цій оптимістичній ноті, ми завершуємо. Вже зовсім скоро, хлопці зможуть себе спробувати в ролі викладачів. А поки, побажаємо їм легкого навчання та пройти сертифікацію з максимальним балом!

«Notabenoid» припиняє роботу, через постійні скарги про порушення авторських прав

4 листопада 2014 р. 05:21:51 | Коментарі

Популярний сайт Notabenoid, на якому зібрані тисячі перекладів субтитрів та книг припиняє роботу, через постійні скарги на піратство та порушення авторських прав.

Новину повідомив засновник сервісу Дмитро Ромахін на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук . Сервіс здобув неабияку популярність завдяки субтитрам до популярних західнихх серіалів, та можливості колективного перекладу.

Ромахін заявив, що хостинг-провайдер Hetzner не одноразово отримував скарги про порушення авторських прав. Сайт постійно сканувався автоматичними програмами правовласників, які знаходили захищені авторським правом тексти. Представники хостиг-провайдера чітко натякнули, що не бажають бачити Notabenoid серед своїх клієнтів. Після такої гучної заяви, сайт дійсно припинив роботу.

Зараз на сайті залишилось тільки повідомлення про перерву в роботі проекту, та обіцянки, що це тимчасово, і сайт буде працювати знову, тільки на іншому хостингу.

Так Ромахін коментує закриття сервісу: « Завдяки компаніям, що стоять в обороні інтелектуальної власності, проект Notabenoid.Com закритий. Ні сил, ні бажання воювати з ними у мене більше немає. Хостинг -провайдер заблокує наші сервера сьогодні ввечері. Завтра, 28 жовтня, власники перекладів зможуть викачати свої роботи. Через деякий час «Notabenoid» з'явиться в мережі знову, але в іншому вигляді. Спасибі всім, хто був з нами весь цей час. Дмитро Ромахін, керівник сервісу Notabenoid».

Також Ромахін додав, що він багаторазово спілкувався з правовласниками по факту скарг і просив не блокувати переклади субтитрів, але з точки зору закону, цей контент дійсно вважається піратським, тому переклади книг блокувались одразу після публікації. Представники хостинг-провайдера Hetzner просто втомилися від численних повідомлень про блокування, як і сам Ромахін.

В подальшому, сервіс планують перевести в формат «закритого клубу перекладачів», адже тільки так вдасться уникнути скарг на нелегальний контент. «Пошепки переводити субтитри до тупих фільмів, збираючись за щільною шторою невеликими групами, поки ще не заборонено».
Згідно зі статистикою Liveinternet, середня відвідуваність Notabenoid за останні три місяці становила 300 тисяч відвідувачів на місяць.

Це і не дивно, адже Notabenoid був сервісом колективних перекладів на різні мови світу. Допоки перекладачі працювати над текстами, звичайні користувачі могли оцінювати якість перекладу, та голосувати за найкращі варіанти.

Аналогом російського сервісу є англомовний ресурс Аddic7ed.com, заснований в 2008 році: його користувачі підбирають субтитри до серіалів одразу після їх виходу в ефір телеканалів. На відміну від «Нотабеноіда», Аddic7ed.com не має можливості колективного перекладу, а російські субтитри до популярних ТВ-шоу з'являються з затримкою. Також пошуком субтитрів російською мовою можна зайнятися на сайті TVsubtitles.net.

У чому відмінності між X.Org Server і Mir, і що краще?

3 листопада 2014 р. 14:47:23 | Коментарі

У 2012 році, в Canonical анонсували початок розробок нового дисплейного сервера Mir для Ubuntu, який, в недалекому майбутньому, повинен стати заміною X.Org.

Що ж таке дисплейний сервер, і навіщо його міняти?

Для забезпечення роботи і відображення віконного інтерфейсу, в Unix-подібних системах використовується Х Windows System. Це так звана віконна система, але в її функції не входить налаштування деталей зовнішнього вигляду користувальницького інтерфейсу, це вже робота віконних менеджерів, яких існує чимало. Основне завдання X Windows System, або іксів — забезпечити коректне відображення елементів екрану і взаємодію з мишкою та клавіатурою (або іншими пристроями вводу-виведення).

Реалізацію сервера X Windows System на Ubuntu, і більшості Linux машин, виконує X.Org Server з відкритим вихідним кодом («X.Org Foundation Open Source Public Implementation of X11»), або просто x.org. Актуальний на даний момент протокол версії X-11 з'явився в 1987 році. З 2004 року проект очолює некомерційна організація X.Org Foundation.

Уже 30 років x.org працює справно і стабільно. Але стабільно — не завжди добре.

З іншого боку — міняти стабільність на новий (можливо доволі сирий) Mir розробники не поспішають. Реліз Mir передбачається в Ubuntu 14.10. Зовсім скоро Mir з'явиться в Ubuntu Touch для планшетів, як заміна SurfaceFlinger.

Самими розробниками з Canonical, перехід на Mir аргументується «небезпечністю і застарілим кодом» віконної системи х.org.

Але створення нової реалізації дисплейного сервера, ще не означає, що він буде успішним, і буде прийнятий усіма Linux-системами, адже жоден дистрибутив Linux поки не використовує Unity, і цілком можливо, що у нової розробки може бути сумна доля.

Що ж зміниться?

В Mir включені такі переваги над х.org:

 1. Міжпрограмний обмін даними: забезпечення початку операцій «drag and drop» разом з функціональністю буфера обміну;
 2. Управління додатком: реалізує BAMF функціональність, асоціює вікна, поверхні з додатками;
 3. Управління висводом: можливість обробляти численні монітори;
 4. Оболонка: містить функціонал управління вікнами, забезпечує системними інтерфейсними елементами (dash, launcher), обробляє системні події вводу;
 5. Композитний менеджер (т.зв Compositor) - генерує фінальний буфер екрана, виконує трансформації з вікнами (тіні, геометрія);
 6. Управління вводом: постачає дисплейний сервер подіями вводу, реєструє події та додатки.

Явні перевагу над x.org — це інтеграція дисплейного сервера і оболонки користувальницького інтерфейсу, реалізація композитного менеджера, функція обробки подій, новий стек обробки вхідних подій, виділення пам'яті під буфер на стороні сервера, десктопний інтерфейс метаданих.

У той же час, Девід Ейрлі з Х.Org, оцінює дії Canonical, як «політичні інтриги, мета яких — захопити під свій контроль розробку графічного стека Linux. Контроль над кодом — ось що хоче Canonical».

Дійсно, якщо в розробку вкладено стільки грошей, хочеться хоча б визнання суспільством свого лідерства. Альтернативна реалізація дисплейного сервера, дозволить отримати контроль над розробкою, на рівні, можливому тільки при роботі з внутрішніми проектами. Можливо, колись, істинні причини створення Mir будуть доступні громадськості. Зараз все виглядає дуже багатообіцяючим, і залишається тільки чекати релізу в Ubuntu 14.10.

Встановлення системних шрифтів Windows в Ubuntu

25 жовтня 2014 р. 18:23:24 | Коментарі

Незважаючи на те, що в Ubuntu величезний вибір системних шрифтів, іноді їх буває недостатньо. Перш за все, це пов'язано з некоректним відображенням веб-сторінок і документів, створених в середовищі Microsoft Office. При відкритті такого документа, стандартний офісний пакет Ubuntu Libre Office спробує замінити шрифт на максимально схожий зі списку доступних. На жаль, іноді це виглядає не найкращим чином. Щоб виключити виникнення подібних проблем, одна з перших речей, яку потрібно зробити відразу після установки системи — це встановлення TrueType шрифтів. Це не складно, і в подальшому це заощадить вам немало часу і нервів.

У цій статті я пропоную кілька найпростіших варіантів вирішення даної проблеми.

1. Установка з репозиторію

Це дозволить вам встановити повний пакет стандартних шрифтів Windows (Arial Black, Arial, Comic Sans, Courier New, Georgia, Impact, Times New Roman, Verdana);

Самий стандартний і простий спосіб:

 • Відкрийте вікно терміналу (комбінація клавіш Ctrl + Alt + T). Тепер необхідно написати команду:
  sudo apt-get install msttcorefonts або
  sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
  Натисніть Enter.
 • Після завершення установки, введіть команду:
  sudo fc-cache -fv

Це дозволить системі побачити оновлення. Рекомендується також, перезапустити Libre Office, якщо він був відкритий.

Готово! В вашій системі з'явилися нові шрифти.

2. Установка за допомогою Центру завантажень

 • Використовуйте швидкий пошук із запитом ttf-mscorefonts.
 • Виберіть ttf-mscorefonts-installer, і почніть установку.
 • Після завершення установки, виконайте в вікні терміналу:
  sudo fc-cache -fv

3. Копіювання вручну

Даний спосіб зводиться до того, щоб скопіювати шрифти із стандартної папки в Windows: C:\Windows\Fonts, у відповідну директорію Ubuntu. Це також застосовується до завантажених шрифтів з інтернету.

Примітка: Шрифти для середовища Windows мають розширення .ttf.

 • За замовчуванням, папка зі шрифтами прихована. Щоб вона відображалася, достатньо в Nautilus включити відображення прихованих файлів. У домашній директорії з'явиться папка .fonts. Скопіюйте необхідні шрифти в цю папку. Шрифти з теки будуть відображатися тільки для цього користувача.
 • Щоб шрифти були доступні для всіх користувачів, створіть каталог /usr/share/fonts, і скопіюйте туди необхідні шрифти. Після чого, виконайте в терміналі команду:
  fc-cache -fv
  Перезапустіть Libre Oficce, браузери, і інші програми, щоб побачити зміни у відображенні шрифтів.

 • Ще один спосіб: відкрийте сам файл шрифта .ttf, і натисність встановити. Цей спосіб підходить, якщо вам необхідно встановити 2-3 шрифта. Для більшої кількості, набагато швидше і зручніше буде копіювання в папку.

Налаштування шрифтів системи

В Ubuntu доступна функція налаштування шрифтів системи, тобто настройка відображення тексту.
Для переходу до налаштування, зайдіть в меню:
СистемаПараметриОформлення, виберіть закладку «Шрифти».
У списку ліворуч з'явилися нові шрифти з Windows. Натисніть кнопку «Детальніше», для зміни параметрів відображення. Виберіть ті, які підходять вам більше всього. На цьому установка і настройка шрифтів для Ubuntu завершена. Як бачите, це не складно, але вкрай корисно, для подальшої роботи в системі.

Встановлення Ubuntu 14.04 LTS. З чого почати?

17 жовтня 2014 р. 18:15:10 | Коментарі

Ubuntu — один з найпопулярніших дистрибутивів сімейства Linux. Привабливий дизайн, стабільність в роботі, відносна простота установки та безкоштовне поширення робить Ubuntu ідеальною системою як для домашнього використання, так і для роботи в якості серверної ОС.

В цій статті описана покрокова установка операційної системи Ubuntu.

1. Створення LiveCD

Перед початком установки, варто визначитись з версією дистрибутива. На даний момент актуальна версія — 14.04 LTS. Саме про неї і поговоримо далі.

Завантажте образ диска дистрибутива на офіційному сайті ubuntu.com, та запишіть його на диск.

Перезавантажте систему з диска. Тепер, на робочому столі з'явився ярлик «Встановити Ubuntu 14.04 LTS». Запустіть програму встановлення.

2. Вибір мови інтерфейсу системи.

З запропонованих варіантів, оберіть мову інтерфейсу вашої майбутньої системи. Натисніть «Продовжити».

3. Підготовка до установки

Переконайтесь, що маєте достатньо місця для установки (принаймні 5,9 ГБ), підключене джерело живлення (для ноутбуків), та підключення до Інтернету (це необхідно, щоб скачати нові оновлення одразу після установки). В цьому ж вікні ви побачите пункти: «Скачати оновлення» та «Встановити стороннє програмне забезпечення». При встановленій галочці 1 пункту, оновлення будуть скачуватись в процесі установки, що може зайняти набагато більше часу. Вибір пункту 2, дозволить встановити деякі драйвери та програми для відображення відео. Ці пункти не є обов'язковими, і все це можна буде зробити пізніше, на вже встановленій системі.

Натискаємо «Продовжити».

4. Вибір місця для установки

 • Установка поряд з системою Windows;
 • Форматування диска, та установка Ubuntu (як єдина система на комп'ютері);
 • Інший варіант;

Можете обирати пункт 1 або 2, якщо перед цим ви не розбивали диск під установку Ubuntu. Процедура розбиття відбудеться автоматично.

Важливо: при форматуванні диска, ви втратите всі файли, що є на вашому комп’ютері.

У випадку, якщо ви обрали «інший варіант», перед вами відкриється вікно зі списком розділів жорсткого диску. При розбивці місця, ви вже визначились, який диск буде системним, а який для збереження настройок користувача та особистих файлів. У відкритому вікні оберіть розділ, на який ви хочете встановити системні файли.

Наприклад: якщо ви хочете зробити sda5 системним розділом, в вікні «Точка монтування» вкажіть один слеш «/». Це позначає корінь файлової системи. Файлову систему встановлюємо як Ext4, і галочку «Форматувати розділ». Об’єм розділу ви визначили раніше, коли розбивали диск, тому цей пункт не змінюємо.

Для налаштувань користувача, монтуємо інший розділ як «/home». При наступних перевстановленнях системи, цей розділ не форматується. Всі настройки та особисті файли залишаться без змін.

Для розділів з Windows, файлова система має бути NTFS або FAT32. Форматувати диски не потрібно. Точкою монтування має бути один з підкаталогів /media. Наприклад /media /data.

Диск з файлом підкачки (swap) монтується самостійно.

Обирати директорію установки системного завантажувача потрібно лише у випадку, коли на комп’ютері встановлено декілька Linux систем. Рекомендую залишити цей пункт без змін.

Натискаємо «Продовжити».

5. Вибір часового поясу

Якщо ви під’єднанні до Інтернету, система вибере часовий пояс автоматично. Якщо – ні, введіть назву свого міста у відповідне поле. Натискаємо «Продовжити».

6. Розкладка клавіатури

В цьому вікні необхідно вибрати розкладку клавіатури.

7. Параметри користувача

Саме цей користувач буде мати права адміністратора та повний доступ до управління системою. В цьому вікні необхідно ввести своє ім’я в системі та пароль.

Натискаємо «Продовжити».

8. Початок процесу установки

Після успішного завершення установки перезавантажте комп'ютер. Вітаю! Ви успішно інсталювали нову систему. Не забудьте змінити параметри BIOS на завантаження з жорсткого диску. Приємного користування!