Linux Professional Institute

Відкрий силу Open Source

Блог

/

У чому відмінності між X.Org Server і Mir, і що краще?

3 листопада 2014 р. 14:47:23

У 2012 році, в Canonical анонсували початок розробок нового дисплейного сервера Mir для Ubuntu, який, в недалекому майбутньому, повинен стати заміною X.Org.

Що ж таке дисплейний сервер, і навіщо його міняти?

Для забезпечення роботи і відображення віконного інтерфейсу, в Unix-подібних системах використовується Х Windows System. Це так звана віконна система, але в її функції не входить налаштування деталей зовнішнього вигляду користувальницького інтерфейсу, це вже робота віконних менеджерів, яких існує чимало. Основне завдання X Windows System, або іксів — забезпечити коректне відображення елементів екрану і взаємодію з мишкою та клавіатурою (або іншими пристроями вводу-виведення).

Реалізацію сервера X Windows System на Ubuntu, і більшості Linux машин, виконує X.Org Server з відкритим вихідним кодом («X.Org Foundation Open Source Public Implementation of X11»), або просто x.org. Актуальний на даний момент протокол версії X-11 з'явився в 1987 році. З 2004 року проект очолює некомерційна організація X.Org Foundation.

Уже 30 років x.org працює справно і стабільно. Але стабільно — не завжди добре.

З іншого боку — міняти стабільність на новий (можливо доволі сирий) Mir розробники не поспішають. Реліз Mir передбачається в Ubuntu 14.10. Зовсім скоро Mir з'явиться в Ubuntu Touch для планшетів, як заміна SurfaceFlinger.

Самими розробниками з Canonical, перехід на Mir аргументується «небезпечністю і застарілим кодом» віконної системи х.org.

Але створення нової реалізації дисплейного сервера, ще не означає, що він буде успішним, і буде прийнятий усіма Linux-системами, адже жоден дистрибутив Linux поки не використовує Unity, і цілком можливо, що у нової розробки може бути сумна доля.

Що ж зміниться?

В Mir включені такі переваги над х.org:

  1. Міжпрограмний обмін даними: забезпечення початку операцій «drag and drop» разом з функціональністю буфера обміну;
  2. Управління додатком: реалізує BAMF функціональність, асоціює вікна, поверхні з додатками;
  3. Управління висводом: можливість обробляти численні монітори;
  4. Оболонка: містить функціонал управління вікнами, забезпечує системними інтерфейсними елементами (dash, launcher), обробляє системні події вводу;
  5. Композитний менеджер (т.зв Compositor) - генерує фінальний буфер екрана, виконує трансформації з вікнами (тіні, геометрія);
  6. Управління вводом: постачає дисплейний сервер подіями вводу, реєструє події та додатки.

Явні перевагу над x.org — це інтеграція дисплейного сервера і оболонки користувальницького інтерфейсу, реалізація композитного менеджера, функція обробки подій, новий стек обробки вхідних подій, виділення пам'яті під буфер на стороні сервера, десктопний інтерфейс метаданих.

У той же час, Девід Ейрлі з Х.Org, оцінює дії Canonical, як «політичні інтриги, мета яких — захопити під свій контроль розробку графічного стека Linux. Контроль над кодом — ось що хоче Canonical».

Дійсно, якщо в розробку вкладено стільки грошей, хочеться хоча б визнання суспільством свого лідерства. Альтернативна реалізація дисплейного сервера, дозволить отримати контроль над розробкою, на рівні, можливому тільки при роботі з внутрішніми проектами. Можливо, колись, істинні причини створення Mir будуть доступні громадськості. Зараз все виглядає дуже багатообіцяючим, і залишається тільки чекати релізу в Ubuntu 14.10.